english

Søk


Du er her:

Nyheter

  • Kola atomkraft

    26.04.2012:

    Nei til økt import av atomstrøm fra Russland til Norge og Finland

    Nye prosjekter for økt import av atomkraft fra Russland vil bidra til å forlenge levetiden til gamle og usikre atomreaktorer i Nordvest-Russland, og dermed redusere regionens miljøsikkerhet. Naturvernforbundet har denne uken sammen med russiske partnere drevet aktivt kampanjearbeid mot russiske krafteksport til Finland.

  • Tsjernobylmarkering Stortinget (smalere)

    14.10.2011:

    Bygg nytt atomlager

    Naturvernforbundet anbefaler at det må bygges nytt lager for høyaktivt atomavfall i Norge.

  • Kola atomkraft

    21.06.2011:

    Russisk atomrapport avslører sikkerhetsproblemer

    En ny rapport fra det russiske atombyrået Rosatom bekrefter norske og russiske miljøverneres bekymring for dårlig sikkerhet. – Vi er glade for åpenheten, sier Yngvild Lorentzen i Naturvernforbundet.


Foto: istockphoto.com


Foto: istockphoto.com

Aldri mer Tsjernobyl

26. april er det 25 år siden Tsjernobyl-ulykken. Naturvernforbundet vil markere dette utenfor Stortinget og overrekke fem krav til norske myndigheter.

På formiddagen den 26. april 1986, helt nord i Ukraina, eksploderte reaktor nummer fire ved atomkraftverket i Tsjernobyl. Skyer av radioaktivt nedfall ble pumpet ut over området og spredte seg over store deler av Europa og Norge. Ved Tsjernoby-lulykken ble det sluppet ut mellom 100 og 400 ganger mer stråling enn bombene sluppet over Hiroshima og Nagasaki. Spor av strålingen ble funnet i alle land på den nordlige halvkule, og blant annet har Norge fortsatt områder under nøye oppsyn på grunn av forurensning fra Tsjernobyl.

Naturvernforbundet jobber for ei fornybar framtid og for nedlegging av utdaterte atomkraftverk i våre naboland og mot transport av farlig atomavfall langs norskekysten.

Mer enn 100 personer døde av eksplosjonen og strålingen på dagen av Tsjernobyl-ulykken, men den stadig pågående helseeffekten av ulykken er enorm. Nyere rapporter viser at konsekvensene av Tsjernobyl-ulykken er over en kvart million krefttilfeller og nesten 100 000 med dødelig utfall de siste 25 årene. En av de største virkningene av katastrofen er de sosiale og samfunnsmessige konsekvensene for hundretusener av mennesker som ble evakuert fra sine hjem.

Tsjernobyl i dag
Reaktor nummer fire ble etter ulykken bygget inn i sement i et forsøk på å stoppe strålingen. Det ble deretter konstruert en sarkofag av betong rundt reaktoren, for å hindre ytterligere utslipp av radioaktivitet. Denne sarkofagen er nå i svært dårlig forfatning. Et internasjonalt arbeid pågår for å bygge en ny sarkofag, og blant annet Norge har bevilget penger. Planlagt byggestart var for 7 år siden, men byggingen er ikke kommet i gang. Hvis den gamle sarkofagen faller sammen over reaktor-ruinene, vil dette kunne gi enorme radioaktive utslipp i atmosfæren over Europa.  

Atomkraft i våre nærområder
Rett ved norskegrensa ligger Kola atomkraftverk, som har fått utvidet levetid i flere omganger. Utenfor St. Petersburg ligger verdens største og mest usikre atomkraftverk med samme type reaktorer som Tsjernobyl. Dette anlegget ligger mye nærmere Norge enn Tsjernobyl. Også dette kraftverket har fått forlenget levetid og bygging av nye reaktorer er allerede i gang. En ulykke ved dette atomkraftverket kan i verste fall gjøre store deler av det norske Østlandet og Sør-Sverige ubeboelig.

Utfasing av atomkraft
Etter ulykken i Fukushima diskuterer nå flere land utfasing av atomkraft. Europeisk miljøbevegelse arbeider for en utfasing av atomkraft i Europa. Selv om sannsynligheten for atomulykker er liten, kan konsekvensene selv ved små hendelser være store. Verden har sett gjentatte ganger at det usannsynlige skjer, med langsvarige problemer som resultat.

 

Våre krav:
1.       Norske myndigheter må tydelig kreve at atomkraftverkene på Kola og ved St. Petersburg snarest mulig legges ned.
2.       Norske myndigheter må kreve at Oljefondet trekker ut alle sine investeringer i atomindustri.
3.       Norge må jobbe for en internasjonal avtale mot atomkraft, og være tydelig på at det ikke er en løsning for å redusere utslippene av farlige klimagasser.
4.       Norge må gå imot hviterussiske myndigheters planer om å bygge et nytt atomkraftverk i landet.
5.       Norge må kreve fortgang i byggingen av en ny sarkofag rundt Tsjernobyl atomkraftverk.

Kontaktpersoner

          Naturvernforbundet, Grensen 9b, 0159 Oslo
Tel:+47 23 10 96 10. Faks: 23 10 96 11
E-post:
Kontakt I Støtt oss I Bli medlem