Avisinnlegg sendt 20.05.2013
Onsdag 22. mai arrangerer Finnmark fylkeskommune, Høgskolen i Finnmark og FeFo mineralkonferanse i Alta.
Olje- og energidepartementet har gitt endelig avslag på Alta kraftlags søknad om å få bygge vannkraftverk i Storelva ved Talvik i Alta kommune. Naturvernforbundet var blant dem som i 2011 protesterte mot denne planen, og vi gleder oss over at naturverdiene ved Storelva ikke blir ødelagt.
Naturvernforbundet i Finnmark har utfordra næringsministeren på hans uttalelser om gruvedrift og reindrift, men han vil ikke svare. Vi gir oss ikke og har skrevet et nytt åpent brev til media 15.05.2013.
Naturvernforbundet i Finnmark klaga på at Alta kommune hadde gitt dispensasjon for turistfirma til toppturer med skuter. Nå har Fylkesmannen behandla saka og trukket dispensasjonen tilbake.
Dette innlegget av Lars Haltbrekken, leder i Naturvernforbundet, sto i flere aviser 28.04.2013. Vi legger det ut her fordi det viser godt noen av årsakene til at Naturvernforbundet ikke ønsker oljeutvinning i Barentshavet.
Naturvernforbundet i Finnmark / Finnmárkku luonddugáhttenlihttu. Postboks 218, 9915 Kirkenes. E-post: .