Forurensende gasskraftverk
Det finnes per i dag tre forurensende gasskraftverk i Norge. CO2-rensing av disse gasskraftverkene har vært en viktig forutsetning for å bygge dem, men skyves stadig ut i tid. Kampen mot forurensende gasskraftverk har vært, og er, en av de viktigste miljøsakene i Norge.
Gasskraftverk i drift
Norge har i dag tre gasskraftverk, på Snøhvit i Hammerfest, på Kårstø i Rogaland, og på Mongstad utenfor Bergen. Ved full drift slipper disse gasskraftverkene tilsammen ut like mye som 1,5 millioner biler.
Det er i dag planer om CO2-håndtering på disse gasskraftverkene. På gasskraftverket på Snøhvit utreder Statoil mulighetene for CO2-håndtering. På gasskraftverket på Kårstø pågår en kartlegging om CO2-håndtering av gasskraftverket. På Mongstad har Staten og Statoil inngått en avtale om CO2-rensing av gasskraftverket innen 2012. Nå har imidlertid regjeringen utsatt rensing på ubestemt tid, mens det skal tas en investeringsbeslutning om rensing innen 2016.
I tillegg til de tre ordinære gasskraftverkene har Statnett bygd midlertidige gasskraftverk som kan settes iverk i perioder med særlig anstrengte kraftsituasjoner.
Mange år med gasskraftstrid
Gasskraftsaken har vært en helt sentral del av Norges miljødebatt i over 20 år. I 2000 endte det med Bondevik-regjeringens avgang, da Jens Stoltenberg og Arbeiderpartiet valgte å kaste Bondevik på gasskraftsaken. Fremdeles er gasskraftsaken en svært betent sak i norsk politikk.
Hva mener Naturvernforbundet?
Det må ikke bygges gasskraftverk uten CO2-rensing fra dag en. De gasskraftverkene som allerede er bygd må renses så raskt som mulig. Om det viser seg at rensing ikke lar seg gjøre må utslippstillatelsen til disse gasskraftverkene trekkes tilbake.
Artikkelen ble sist oppdatert: 08.07.2011




