Enklere å levere inn EE-avfall i Bergen
I 2010 ble det gjennomført en stikkprøvekontroll som viste at alt for få butikker i Bergen hadde god innsamlingsordning for elektronisk avfall. I oktober 2011 ble ny kontroll gjennomført blant de butikkene som sist hadde dårligst innsamlingsordning. Resultatene viser en positiv forbedring.
Les mer
Rapport EE-avfall Dina Nærum Målsnes (pdf-fil, 28 kB)
Kontrollen gikk ut på å sjekke hvilke butikker som hadde beholder for EE-avfall, hvilke som personalet tok i mot avfallet og hvilke som ikke hadde noen innsamling i det hele tatt. Alle butikker er pålagt å ta i mot elektronisk avfall.Undersøkelsen ble gjennomført av Dina Nærum Målsnes fra Askøy som denne uken hadde arbeidsuke hos Bergen Natur og Ungdom og Naturvernforbundet Hordaland.
Siden forrige kontroll som ble gjennomført av Naturvernforbundet, har enkelte butikkkjeder forbedret seg betydelig. Nå hadde 4 av 5 Rema 1000 butikkene i sentrum fått beholder for EE-avfall. På forrige kontroll var det ingen som hadde det. Alle ICA butikkene som ble besøkt manglet beholder. Kun 1 av 2 besøkte ICA butikker så tar personalet mot det elektriniske avfallet.
- Undersøkelsen viser en forbedring, men det er fortsatt mange butikker som mangler god innsamlingsordning for elektronisk avfall, sier Dina Nærum Målsnes.
Hvordan har det vært å ha arbeidsuke hos Natur og Ungdom og Naturvernforbundet?
- Denne uken har vært veldig lærerik, sier Dina Nærum Målsnes. Jeg har hatt det mye mer spennende enn mange som bare å står i butikk, forteller hun. Nå blir jeg kanskje aktiv i Natur og Ungdom også, avslutter Dina Nærum Målsnes.

