english

Søk


Du er her:

Nyheter

  • Lofoten fiskebaater vinter

    15.11.2010: Ny offentlig utredning lansert i dag:

    Et kraftig varsku

    Et endret klima, vil også endre det norske samfunnet og norsk natur. Det slås fast i rapporten ”Tilpassing til eit klima i endring”, som ble lagt frem i dag. – Rapporten er et kraftig varsku om at vi trenger å ha to tanker i hodet på en gang – utslippene må ned mye og raskt, og hensynet til naturen må opp på politikernes prioriteringslister. Vi har ingen tid å miste, sier Lars Haltbrekken.

  • Hillary Clinton talerstol

    25.08.2010:

    Flom og skogbranner – bevis på klimaendringer?

    Dramatiske naturkatastrofer i Russland og Pakistan har preget nyhetsbildet i sommer. Nå påpeker politikere som Russlands president og USAs utenriksminister at vi begynner å se bevisene på det klimaforskerne lenge har advart mot. – Enkelthendelser kan aldri utelukkende tilskrives klimaendringer, men denne sommerens tragiske naturkatastrofer viser likevel alvoret i klimatrusselen, sier Yngvild Lorentzen i Naturvernforbundet.

  • IStock_000003496187XSmall

    11.05.2010: Ny rapport

    Skremmende varsku om klimaendringer i nord

    Klimaendringene i norsk Arktis vil få store konsekvenser for natur, folk, infrastruktur og næringsvirksomheten. – I dag er vi minnet om at klimaendringene ikke er noe som skjer langt unna eller i fjern fremtid, de angår oss og det haster å få ned utslippene, sier Lars Haltbrekken.

Foto: Scanpix

Foto: Scanpix.

Foto: Scanpix

Foto: Scanpix.

Konsekvenser av global oppvarming

Klimaendringene er alvorlige og allerede i gang. Ifølge forskerne vil temperaturen fortsette å øke drastisk selv om vi kuttet alle klimagassutslipp i morgen. Men hvis vi handler nå vil vi kunne unngå de mest alvorlige konsekvensene av klimaendringene.

Effekten av menneskeskapte klimaendringer vises allerede mange steder i verden. Det er de fattigste landene i verden som vil rammes hardest, men også Norge vil merke konsekvensene av klimaendringene.

Les mer om hvordan Norge vil rammes av klimaendringer.

Les mer om konsekvensene for verdens fattigste.

Les mer om økosystemer i fare på grunn av klimaendringer.


 

Artikkelen ble sist oppdatert: 19.07.2010

        Norges Naturvernforbund, Grensen 9b, 0159 Oslo
Tel:+47 23 10 96 10. Faks: 23 10 96 11
E-post:
Kontakt I Støtt oss I Bli medlem