
EUs klimakommisær Connie Hedegaard arbeider for å øke EUs klimamål. Her under København-toppmøtet i 2009.
Krangler om EUs klimamål
Det er splittelse blant EUs toppolitikere om unionen skal øke sitt klimamål fra 20 til 30 prosent. Resultatet kan få stor betydning for forhandlingene om en ny klimaavtale. En ny rapport fra Naturvernforbundets europeiske nettverk viser at tøffere klimamål vil gi en rekke fordeler.
Les mer
EU har i flere år lovet å øke sitt klimamål for 2020 fra 20 til 30 prosent reduksjon dersom resten av verden blir med på en ny klimaavtale. Etter at Cancun-toppmøtet vedtok en oppfordring til rike land om å øke sine klimamål, er spørsmålet om det er på tide for EU å holde løftet sitt. Mens blant andre EUs klimakommisær Connie Hedegaard og Storbritannias miljøvernminister Chris Huhne arbeider for å øke unionens klimamål til 30 prosent, har energikommisær Günther Oettlinger advart mot industridød dersom målet økes.
I dag lanserer Brüssel-kontoret til Climate Action Network (CAN), der blant andre Naturvernforbundet deltar, en fersk rapport om kostnader og fordeler ved å øke EUs klimamål. Rapporten peker på at et tøffere klimamål vil kunne skape så mye som to millioner arbeidsplasser knyttet til fornybar energi, øke EU-landenes offentlige inntekter og kutte deres helsekostnader med så mye som 14-30 milliarder Euro. Det er altså en rekke grunner for EU til å øke sitt klimamål så raskt som mulig.
For forhandlingene om en ny klimaavtale vil det kunne bety mye dersom land som EU og Norge, som har satt et øvre og nedre klimamål for 2020, nå sier seg villige til å gå for sitt øvre mål. Det vil vise at iallfall enkelte rike land tar oppfordringen fra Cancun om økte ambisjoner på alvor, og kan dermed skape verdifull tillit og framdrift i forhandlingene.



