Loven som nå diskuteres i USA, og som skal sikre bindende kutt i USAs klimaforurensning, har kommet mange skritt nærmere realisering de siste dagene. En lov som gir store utslippsreduksjoner i USA vil være avgjørende for å få en internasjonal klimaavtale på plass i København i desember. Men Naturvernforbundet er bekymret for at klimamålene i loven ser ut til å bli kraftig svekket.
USA må sette tøffere klimamål
- Norge og andre europeiske land må gjøre det helt klart at vi forventer store utslippskutt fra USA fram mot 2020. Å utsette tøffe reduksjons-mål i det landet som har de soleklart største klimagassutslippene på samvittigheten vil øke risikoen for uhåndterlige klimaendringer, og svekker mulighetene for en god internasjonal klimaavtale, sier Bård Lahn, klimarådgiver i Norges Naturvernforbund.
Den amerikanske kongressen er i full gang med behandlingen av den såkalte Waxman-Markey-loven, som foreslår å sette begrensninger på USAs klimagassutslipp og å etablere et system for innenlands kvote-handel mellom bedrifter. Det er bred enighet internasjonalt om at en lov som sikrer utslippsreduksjoner i USA vil være helt nødvendig om man skal få landet til å slutte seg til en ny internasjonal klimaavtale på FN-toppmøtet i København i desember.
Lovens foreslåtte utslippsreduksjoner ligger imidlertid langt unna målene andre land har satt seg. FNs klimapanel anbefaler at rike land innen 2020 reduserer sine utslipp med mellom 25 og 40 prosent i forhold til 1990-nivå. Både Norge og EU har lovet å kutte sine utslipp med 30 prosent. Waxman-Markey-loven foreslår imidlertid en reduksjon på omkring 4 prosent fra 1990-nivå i 2020, og en stor del av dette skal kunne gjennomføres ved kjøp av kvoter (såkalte "offsets") fra andre land.
Høye forventninger til innholdet i Obamas København-koffert
Mye tyder nå på at målene i loven har blitt ytterligere svekket i løpet av de siste dagene, blant annet for å imøtekomme kull- og oljeindustriens bekymringer. Norges Naturvernforbunds amerikanske søsterorganisasjon Friends of the Earth har sammen med flere andre organisasjoner advart mot at ytterligere svekkelser vil kunne gjøre loven nærmest verdiløs og redusere mulighetene for en ny internasjonal klimaavtale.
Under en konferanse i København denne uken diskuterte Naturvernforbundet utviklingen i USA med amerikanske miljøorganisasjoner som er aktivt involvert i arbeidet for å påvirke den nye klimaloven. Bård Lahn, som følger de internasjonale klimaforhandlingene på vegne av Naturvernforbundet, mener Norge må si klart ifra om at vi har større forventninger til hva president Barack Obama skal ha med seg i kofferten til København-møtet i desember.
- Se analyse av utslipps-reduksjoner i Waxman-Markey fra World Resources Institute
- Norges Naturvernforbunds beregning av rike lands utslippsløfter (PDF)



