english

Søk


Du er her:

Nyheter

  • Lars Halbrekken bredde lofoten 2

    11.05.2012:

    Ingen nye blokker til oljeindustrien

    Natur og Ungdom, Naturvernforbundet og Bellona ber regjeringen avlyse hele 22. konsesjonsrunde og ikke tildele noen nye områder til oljeindustrien av hensyn til klima og sårbar natur.

  • Foto Harald Pettersen  Statoil

    30.03.2012:

    Olje viktigere enn fakta

    Olje- og energidepartementet har i dag lyst ut nye områder til oljeindustrien, stikk i strid med rådene fra regjeringens egne etater. - Så lenge oljeindustrien får alt den peker på, vil vi ikke ha en sjanse i havet til å nå våre klimamål, sier leder i Naturvernforbundet, Lars Haltbrekken.

  • LarsHaltbrekken Foto Åsa Marie Mikkelsen

    24.01.2012:

    – Lytt til de miljøfaglige rådene, Borten Moe

    Olje- og energiminister Ola Borten Moe la i dag fram oljeindustriens ønskeliste for nye leteområder for olje og gass. – Han bør lytte til de miljøfaglige rådene slik at våre mest sårbare områder spares, sier leder i Naturvernforbundet Lars Haltbrekken.


Foto: Anne-Merethe Pedersen


Foto: Anne-Merethe Pedersen

Stort flertall mot oljeboring nå

Flertallet av Norges befolkning er mot å åpne for oljeboring i havområdene utenfor Lofoten, Vesterålen og Senja nå. Motstanden er enda sterkere i Nord-Norge, viser en ny undersøkelse. - Oljemotstanden har vind i seilene, og vi lover å stå på til Jens Stoltenberg setter foten ned for oljeboring i de unike og omstridte områdene, sier Elisabeth Sæther i Naturvernforbundet.

>48,6 prosent er mot en åpning for oljeboring i havområdene utenfor Lofoten, Vesterålen og Senja i dag, mens bare 32,8 prosent mener oljeboring bør tillates i neste stortingsperiode. Det viser en ny meningsmåling InFact har gjort for NRK.

Tallenes tale:
  Lands
-basis
Nord
-Norge
Bør ikke tillates før senere: 30,7 35,0
Bør aldri tillates; 17,8   23,6
(Motstandere av å åpne nå, totalt):   48,6   58,5 
Bør tillates i neste stortingsperiode:   32,8 31,0 
Ingen bestemt oppfatning:   18,6   10,5

Fagrådgiver Elisabeth Sæther i Norges Naturvernforbund peker på at meningsmålingene stadig svinger, men gleder seg over gode tall for oljemotstanderne.

- Dette er et avgjørende spørsmål for Norge, og et veivalg mellom miljø og fortsatt oljeboring. Vi vet vi har en mektig motstander, men vi merker et stort engasjement over hele landet i denne saken og vi har de beste argumentene på vår side, sier Sæther.

Størst motstand i nord
Meningsmålingen viser også at det er i Nord-Norge at oljemotstanden er størst. Her sier 31 prosent at oljeboring bør tillates i neste stortingsperiode, mens 35 prosent mener det ikke bør tillates før senere, og ytterligere 23,6 prosent mener oljeboring aldri bør tillates.

Sæther er ikke overrasket over at oljemotstanden vokser i nord, og viser både til katastrofen i Mexicogulfen og de siste års konflikter mellom fiskeriene og seismikkundersøkelsene som har vært gjort i området.

- Dette er en nasjonalt viktig sak som angår oss alle, men det er for befolkningen i nord at mest står på spill. Det er de som vil kjenne det på kroppen dersom ei ulykke skulle skje i disse sårbare havområdene der naturen har vært grunnlaget for bosettingen gjennom århundrer, sier Sæther.

          Naturvernforbundet, Grensen 9b, 0159 Oslo
Tel:+47 23 10 96 10. Faks: 23 10 96 11
E-post:
Kontakt I Støtt oss I Bli medlem