Søk


Du er her:

Det ble i fjor fisket 25 000 sterkt truet kysttorsk i Norge. Året før ble det fanget 26 000 tonn. Foto Sohl/istockphoto

Det ble i fjor fisket 25 000 sterkt truet kysttorsk i Norge. Året før ble det fanget 26 000 tonn. Foto Sohl/istockphoto. Foto: Sohl/Istockphoto

Overfisket av kysttorsk fortsetter

I fjor ble 25 000 tonn sterkt truet kysttorsk fanget nord for Stad. Det er 25 000 tonn mer enn havforskerne anbefaler. I en fersk FN-rapport advares det mot følgene av dagens overfiske i verdenshavene.

De siste årene har Det internasjonale havforskningsinstituttet (ICES) bedt om null fangst av kysttorsk nord for 62. breddegrad. Likevel har norske fiskerimyndigheter tillatt et omfattende fiske etter bestanden. Siden 2004 har fangstene av kysttorsk ligget på mellom 22 000 og 26 000 tonn. Fjorårets fangst bidrar til å holde bestanden nede på et historisk lavt nivå. I tillegg kommer turist- og fritidsfisket, som er beregnet til cirka 10000 tonn i året.

Ønsker minst mulig fiske
- Fisket er høyere enn vi ønsker. Vi vil ha lavest mulig uttak av kysttorsken nord for 62. breddegrad, sier forsker Erik Berg ved Havforskningsinstituttet i Trømsø.

Kysttorsken nord for 62. breddegrad står som sterkt truet på den norske rødlisten. De siste tyve årene er bestanden redusert med mellom 50 og 80 prosent. Bestanden er fragmentert i flere forskjellige grupper. De mest isolerte fjordpopulasjonene er verst stilt.

At overfisket fortsetter, til tross for at en rekke tiltak er innført for å begrense det, er dårlig nytt for rekrutteringen.

- Bestanden er på et så lavt nivå at vi har vanskelig for å måle den. Skal den ta seg opp igjen, må fisket reduseres betydelig, sier Berg.

Har laget gjenoppbyggingsplan
ICES har siden 2004 bedt norske myndigheter om å utarbeide en plan for gjenoppbygging av bestanden i nord. Først nå i 2010 er oppfordringen fulgt og et planforslag sendt over. I forslaget foreslås det blant annet å øke minstemålet på kysttorsk til 60 centimeter. Fiskeridirektoratet forventer svar fra ICES i løpet juni. Det vil vise hvorvidt rådet opprettholder anbefalingen om nullfiske også for 2011. At Norge i tilfelle ikke kommer til å følge rådet, er imidlertid sikkert.

- Det er allerede innført en del tiltak for å begrense fisket av kysttorsk nord for 62. breddegrad, og Fiskeridirektoratet har foreslått ytterligere tiltak for neste års fiske, sier seksjonssjef Anne Kjos Veim i Fiskeridirektoratet.

Hun forteller at innføring av nullfiske er uaktuelt fordi det vil få store konsekvenser for fiskere og lokalsamfunn i nord.

- Kysttorsken er ikke direkte utrydningstruet, men det er absolutt på sin plass å gjøre noe for den. Vi har sagt at man må bruke noe lenger tid på å gjenoppbygge bestanden av hensyn til fiskerinæring og lokalsamfunn, sier Veim.

Overfiske stor trussel
Overfiske er et av verdens største miljøutfordringer. FNs miljøavdeling UNEP frykter at verdenshavene vil bli tømt for fisk i løpet av 40 år hvis dagens overfiske fortsetter. Nylig offentliggjorde de en rapport som viser at verdens fiskebestander er truet. Bare 25 prosent av kommersielle fiskestammer har en sunn utvikling, ifølge rapporten. Norge er blant landene som år etter år overser rådene fra ICES, og det er ikke bare kysttorsken som er utsatt for overfiske. Også ål, pigghå og uer har vært fisket de siste årene stikk i strid med havforskningens anbefalinger. I fjor ble det i alt fisket 131 000 tonn med fisk som står oppført på rødlisten.

          Naturvernforbundet, Grensen 9b, 0159 Oslo
Tel:+47 23 10 96 10. Faks: 23 10 96 11
E-post:
Kontakt I Støtt oss I Bli medlem