english

Søk


Du er her:

Nyheter

  • Einunna i Hedmark

    11.04.2012: Einunna foreløpig reddet:

    Naturmangfoldet seiret over utbygging

    Kraftverket i artsrike Einunndalen i Hedmark ville bygge større demning. Natuvernforbundet advarte mot konsekvensene for naturen i dalen, og i dag sa NVE seg enig og vendte tommelen ned for utbygging. – Et gledelig gjennomslag, sier en lettet Lars Haltbrekken.

  • 107-0734_img_(2)

    05.03.2012: Smibelg og Storåvatn bygges ut:

    Tiden for de store vannkraftutbyggingene ikke over

    Før helgen vedtok regjeringen å bygge ut Smibelg og Storåvatn på Helgelandskysten i Nordland. - Dette er en svært stor vannkraftutbygging med store konsekvenser for naturen, sier leder i Naturvernforbundet Lars Haltbrekken. Han mener dette er et klart brudd på regjeringas løfter om at tiden for store vannkraftutbygginger er forbi.

  • Vassdøla, Liadøla

    17.10.2011:

    Kommune seier nei til storutbygging!

    Fleirtalet i kommunestyret i Luster i Sogn og Fjordane sa tirsdag 18. okt nei til å tilrå utbygging av dei siste vassdraga i Jostedalen. – Den økonomiske kompensasjonen er for liten til å ofre så store naturverdiar, er omkvedet.

El-sertifikater kan utradere urørte vassdrag

El-sertifikater kan utradere urørte vassdrag. Foto: Alvar Melvær

El-sertifikater kan utradere urørte vassdrag

El-sertifikater kan utradere urørte vassdrag. Foto: Alvar Melvær

Vannkraftutbygging i blinde

Det hevdes at miljøbevegelsen står samlet bak den foreslåtte ordningen med “el-sertifikater”. Det stemmer ikke. Naturvernforbundet vil ha vasskraft ut av ordningen.

Naturvernforbundet har sterkt advart mot at vannkraft inkluderes i den nye el-sertifikatordningen som Olje- og energidepartementet nå arbeider med å innføre.

Meningsløs bruk av midler
- Å inkludere vannkraft vil øke det enorme presset på en allerede hardt utnyttet vassdragsnatur, sier energirådgiver i Naturvernforbundet, Torhildur Fjola Kristjansdottir. - Bare i 2010 behandlet NVE over 100 konsesjonssøknader på småkraftverk. I tillegg vil ordningen subsidiere utbygginger som allerede er svært lønnsomme også uten støtte. 

- Dette blir meningsløs bruk av samfunnets ressurser. El-sertifikatene bør brukes til å støtte opp om de umodne teknologiene som trenger støtte. Vi burde utvikle et system som det de har i Storbritannia, hvor støtten graderes ut ifra behovet for støtte, fastslår Kristjansdottir.

Vassdrag må ut av el-sertifikatordningen
OED anfører to motiver for å inkludere vannkraft i sertifikatordningen; forsyningssikkerhet og klima.  Det viktigste tiltaket for å sikre resultater på begge områdene er satsing på energieffektivisering, i alle sektorer. - Å styrke Enova er det viktigste og mest kraftfulle virkemidlet vi har i forhold til å ta vare på både klima, natur og miljø. I tillegg er det den korteste veien til å sikre forsyningssikkerheten, sier Kristjansdottir. 

Mangelfull kartlegging
Kombinasjonen av det voldsomme utbyggingspresset, uansvarlig lite tid samt befaringer på tider av året hvor bredden ikke fanges opp, har ført til overfladisk kartlegging av naturmangfoldet som skal foretas i forkant av eventuelle utbygginger. Med hjemmel i naturmangfoldloven § 8 (kunnskapsgrunnlaget) mener Naturvernforbundet at undersøkelsene må være langt grundigere. - De måtte vært gjennomført ved gjentatte registreringer gjennom hele året, skulle man fått de reelle verdiene på bordet, avslutter Kristjansdottir.

          Naturvernforbundet, Grensen 9b, 0159 Oslo
Tel:+47 23 10 96 10. Faks: 23 10 96 11
E-post:
Kontakt I Støtt oss I Bli medlem