english

Søk


Du er her:

Norges Naturvernforbund og Stormberg samarbeider om mer miljøvennlig turtøy

Som første klesprodusent inngår turtøyprodusenten Stormberg eksklusivt samarbeid med Norges Naturvernforbund for å utvikle turtøy helt uten miljøgifter.

Klær skaper ikke bare folk, de skaper også store miljøutfordringer, fyller opp renovasjonsanleggene, og inneholder miljøgifter som man i dag ikke kjenner konsekvensene av.

Nå vil Norges Naturvernforbund framheve innsatsen til en klesprodusent som forsøker å redusere miljøbelastingen. Gjennom tett oppfølging av fabrikkene i Kina, streng kontroll med kjemikaliebruk, samt miljøvennlige valg av emballasje og transport, har turtøyprodusenten Stormberg jobbet miljøretta i flere år allerede.

- Som en del av bransjen må vi selv bidra til å løse klima- og miljøutfordringene. For oss er Naturvernforbundet en flott samarbeidspartner. De har masse kompetanse som er viktig i vårt videre arbeid, sier Stormberg-gründer og daglig leder Steinar J. Olsen.

Norges Naturvernforbund har aldri tidligere samarbeidet med en klesprodusent. I tillegg til å anbefale Stormberg på grunn av deres satsing på miljøvennlig turtøy, skal Naturvernforbundet bidra til å styrke turtøyprodusentens kompetanse innenfor miljøvennlig produksjon. Samarbeidsavtalen som er inngått gjelder for tre år, og innebærer en videreføring av Stormbergs arbeid for sikre sine produkter mot fluormiljøgifter eller tilsvarende miljøgifter.

- Stormberg er en klesprodusent som viser vei i arbeidet med å få mer miljøvennlig turtøy, som i dag er en stor utfordring. Bedriften tar sitt samfunnsansvar alvorlig og har et engasjement som er et eksempel til etterfølgelse, sier Naturvernforbundets generalsekretær Jan Thomas Odegard.

I forlengelse av avtalen lover turtøygründer Steinar J. Olsen tiltak som styrker bedriftens klimafokus ytterligere.

- Vi har fremdeles mange utfordringer og mye ugjort på miljøfronten, men i tiden som kommer håper vi å vise oss tilliten verdig. Blant annet ved å gjennomføre større tiltak som befester at vi har et ekte og aktivt miljøengasjement, sier Olsen.

Relaterte saker:
18.01.2006 Norges Naturvernforbund avslører: Miljøgifter i allværsklær
09.05.2006 SFT-undersøkelse avdekker miljøgifter i allværstekstiler
15.08.2006 Nye miljøgifter krever ny miljøgiftpolitikk
17.01.2007 Ja til samarbeid for giftfritt miljø

Temasider: Miljøgifter i klær Miljøgifter og forurensning

        Norges Naturvernforbund, Grensen 9b, 0159 Oslo
Tel:+47 23 10 96 10. Faks: 23 10 96 11
E-post:
Kontakt I Støtt oss I Bli medlem