english

Søk


Du er her:

Trillemarka er et av våre nyeste verneområder, som etterhvert vil trenge oppfølging i form av skjøtsel og forvaltningplaner.

Trillemarka er et av våre nyeste verneområder, som etterhvert vil trenge oppfølging i form av skjøtsel og forvaltningplaner.

Gledelig økning til vernet natur

Norges Naturvernforbund gleder seg over 54 millioner mer til vern og forvaltning av truet natur. Naturvernforbundet har ved en rekke anledninger understreket viktigheten av at disse konklusjonene får konsekvenser for å styrke naturvernet.

Alt om
Statsbudsjettet 2010

Riksrevisjonens rapport fra høsten 2006 viste at en stor del av naturverdiene i våre vernede naturområder står i fare. Dette skyldes manglende forvaltningsplaner og utilstrekkelig skjøtsel.

- En økning på 54 millioner kroner til vern og forvaltning er derfor gledelig, sier Arnodd Håpnes, fagleder for naturmangfold i Norges Naturvernforbund.

Bevilgningen vil kunne ta unna noe av etterslepet på skjøtsel og tiltak for bevaring av vernet natur. Midler til tiltak og skjøtsel i verneområder økes med 17 millioner til 67 millioner kroner i 2010.

Rapporten Handlingsplan for bærekraftig bruk, forvaltning og skjøtsel av verneområder som ble skrevet til Miljøverndepartementet, anbefalte en kraftig økning i bevilgingene til forvaltning av verneområder. Rapporten foreslo at forvaltningsbudsjettet burde øke med 157,5 millioner kroner i løpet av 5 år.

Naturvernforbundet mener dette faglig sett må bety at det må etableres:


1. Miljømål for verneområdet
2. Klare verneforskrifter og tydelige rammer for hva som kan tillates
3. Tydelig definerte forvaltningsplaner med konkrete tiltak

Slike målretta forvaltningsplaner inkludert overvåking, oppsyn, skjøtselsplaner og tiltak for å styrke verneverdiene mål etableres i de fleste verneområder fordi mange ikke har slike fra før. Samtidig skal arbeidet gjennomføres og kvalitetssikres av fagfolk, noe som krever tid betydelige ressurser.

- Samtidig er det knyttet store utfordringer til kompetanseoppbygging når Regjeringen velger å delegere ansvaret for våre største naturverdier ned til et nivå som i stor grad mangler denne typen naturforvaltningskunnskap, fortsetter Håpnes.

Naturvernforbundet forventer også at de midlene som er satt av er tilstrekkelig til å få sluttført nasjonalparkplanen som planlagt i 2010, avslutter Håpnes.

  • Naturvernforbundets innspill til statsbudsjettet 2010

    Her kan du lese og laste ned Naturvernforbundets innspill til de forskjellige komiteene på Stortinget.

  • Banner-statsbudsjett2010

    Uttalelse fra Naturvernforbundets landsstyre

    - Vi trenger kraftigere miljøsatsing

    Landsstyret i Norges Naturvernforbund mener miljøsatsingen i statsbudsjettet er for svak til å løse dagens miljøutfordringer. Selv om det er gledelig at Miljøverndepartementets budsjett er historisk høyt, er statsbudsjettet langt fra grønt nok til å møte klimaendringene og tapet av biologisk mangfold.

  • Fullcity

    13.10.2009:

    Oljevernberedskap: Burde lært mer av Langesund

    - Manglende satsing på oljevernberedskap er skuffende, sier Per-Erik Schulze, fagrådgiver i Norges Naturvernforbund. Han er likevel fornøyd med at Kystverkets utskiftningsplan for oljevernutstyr blir gjennomført i 2010-budsjettet.

  • Solfanger 1

    13.10.2009:

    Mindre penger til fornybar energi og energieffektivisering

    Regjeringen sier det aldri før har blitt brukt så mye penger på fornybar energi og energieffektivisering når det nå gis 1,8 milliarder til Enova. Det er feil. I år har Enova reelt sett 2,6 milliarder til disposisjon. Naturvernforbundet mener Enova må få minst like mye å rutte med i 2010.

  • Opprydning_gammel_avfallsfylling_fornebu

    13.10.2009:

    Viser vilje til å rydde opp i miljøgifter og avfall

    Det bevilges 64,2 millioner kroner mer til miljøgifter og avfall. - Regjeringen viser vilje til å trappe opp ryddetakten, men dette vil ikke dekke det totale behovet, sier fagrådgiver Per-Erik Schultze i Norges Naturvernforbund.

  • Bilko på motorvei E18

    13.10.2009:

    Mye penger til vei

    Det blir mye penger til veisektoren, som mer enn spiser opp de positive miljøeffektene av satsing på kollektivtrafikk. – Det er både overraskende og skuffende at bevilgningene til gangveier og sykkelveier ligger betydelig under hva som er forutsatt i Nasjonal transportplan, særlig etter at vi fikk et bra løft i 2009, sier Holger Schlaupitz, fagleder i Norges Naturvernforbund.

  • Gasskraft-anlegget på Kårstø

    13.10.2009:

    Endelig CO2-avgift på gass

    - Vi er fornøyd med at regjeringen får på plass CO2-avgift for fossil gass. Dette vil gjøre de miljøvennlige alternativene som bioenergi og varmepumper mer konkurransedyktige, sier Anders Haug Larsen, klimarådgiver i Naturvernforbundet. Han skulle imidlertid gjerne sett økt CO2-avgift for olje til oppvarming også.

  • Dod kysttorsk i balje

    13.10.2009:

    Lite løft for truet natur

    Økningen på 12 millioner kroner til handlingsplaner for truet natur er gledelig, men etterslepet er fremdeles stort, mener fagleder Arnodd Håpnes i Norges Naturvernforbund.

  • Eventyrskoger nordmarka 2

    13.10.2009:

    Skogvern i lusefart

    En av to arter på rødlisten lever i skog. Likevel fortsetter Regjeringen den svake satsningen på skogvern. – Uansvarlig, mener Norges Naturvernforbund.

  • Kristin Halvorsen intervjues av pressen før statsbudsjettet legges fram.

    13.10.2009:

    Kraftløs miljøsatsing

    Miljøsatsingen i statsbudsjettet blir for svak til å løse dagens miljøutfordringer, mener Lars Haltbrekken og Naturvernforbundet.

Kontaktpersoner

Naturvern: 
Fagleder Arnodd Håpnes (91 19 22 34)


Klima:
Klimarådgiver Anders Haug Larsen (93 21 76 26)


Samferdsel:
Fagleder Holger Schlaupitz (95 86 00 50)


Alle saker:
Leder Lars Haltbrekken (91 61 21 91)

        Norges Naturvernforbund, Grensen 9b, 0159 Oslo
Tel:+47 23 10 96 10. Faks: 23 10 96 11
E-post:
Kontakt I Støtt oss I Bli medlem