- Entusiastiske barn ryddet vekk snøen fra bord på lekeplassen og deltok i byggeprosjektet. På stedet fikk de delta i å lage en fuglerestaurant til hver barnehage. Vi hadde med solsikkefrø. Dermed kunne frøautomatene fylles og henges opp på stedet straks snekkerne var ferdige, fortsetter Torbjørn Fredriksen.
- I tillegg har barna fått høre om både Naturvernforbundet og Miljødetektivene. Naturvernforbundets fugleplakater fanget også stor interesse. Både plakaten med vinterfugler og den med trekkfugler ble kjøpt inn og lovt god plassering i barnehagene. Nå henger fuglematerne godt synlig fra barnas spiseplasser inne i barnehagene og fra lekeområdene utenfor. Fuglene kommer på besøk i restaurantene og er gjenstand for stor og vedvarende interesse. Barna har blitt ”naturvoktere”. De er framtidens naturvernere, sier Torbjørn Fredriksen entusiastisk. Det tror vi han på, for med ti års erfaring som naturvernambassadør i barnehager og småskoler, vet den pensjonerte læreren hva han snakker om.
Suksessen startet i forbindelse med TV-aksjonen ”Miljø for livet” i 1996. Da gjennomførte Naturvernforbundet i Vest-Agder prosjektet ”Naturvokterne”. Siden det har Naturvernforbundets reisende snekker besøkt flere tusen barn i skoler og barnehager i Vest-Agder og Rogaland. Under Torbjørns kyndige veiledning har barna i årenes løp, avhengig av årstiden, snekret og hengt opp utallige flotte fugleboliger og fôrautomater. Og nå har våre naboer i Aust-Agder oppdaget dette og vil ha sin bit av kaka.
Ønsker barnehagen/skolen besøk? Det koster jo ikke noe å spørre. Så sant tiden og ressursene strekker til og helsa holder, stiller Torbjørn opp.
Kontakt Torbjørn Fredriksen, tlf. 480 01 619
Les tidligere saker: Naturvernforbundet og speidere hjelper småfuglene Vil du hjelpe barn med å snekre fuglekasser?

