25.okt 2023

Rabalder for Bybanen II

Hva: Demonstrasjon
Når: 25.okt, kl. 18:00
Hvor: Den blå steinen, Bergen

Vi demonstrerer for å vise at vi er mange som vil ha Bybanen til Åsane! Ta med plakater og ting som lager lyd!

Rabalder for Bybanen II

Igjen samler vi oss til en demonstrasjon for Bybanen til Åsane. Vi går fra Den blå steinen til Rådhuset og bystyresalen 25. oktober kl. 18. Ta med plakater og ting som lager lyd, nå skal vi lage rabalder igjen!

Paroler

  • Rabalder for Bybanen II (Hovedparole)
  • Bybane til Åsane – ingen flere forsinkelser
  • Minst 70% statlig støtte til fossilfri kollektivutbygging
  • Bygg den banen nå! (fra mødrene)

Bakgrunn

Bergen har en plan for å bygge Bybanen til Åsane. Den vedtatte reguleringsplanen har tatt 8-10 år å få frem, men endelig skulle det skje! Nå er det dessverre fare for at byen skal bruke enda mer tid og penger på en ny utredning – nå om tunnel. Det setter Bybanen på spill, for vi er avhengige av å få penger fra staten. Regjeringen forbereder nå nasjonal transportplan (NTP), og sjansen for at Bybanen til Åsane kommer inn i planen er mindre sannsynlig om vi skal utrede mer.

Vi er ikke alene om vår uro for flere omkamper. I BT sin meningsmåling ser det ut til at velgerne straffer tunellpartiene. Med andre ord: Det kan være en vind som blåser vår vei.