Høringsuttalelse til oppstart – detaljreguleringsplan for utvidelse av Asdalstrand industriområde i Bamble kommune – planID 441
Planforslaget er i strid med formål i kommuneplanen
Høringsuttalelse til oppstart – detaljreguleringsplan for utvidelse av Asdalstrand industriområde i Bamble kommune – planID 441
Planforslaget er i strid med formål i kommuneplanen
I annonseteksten står det at «Hensikten med planarbeidet er å legge til rette for utvidelse av eksisterende industriområde innenfor plan id 222– Områderegulering og detaljregulering for Asdalstrand Industriområdet plan id 441 i Bamble kommune. Planområdet har et areal på ca. 42 daa, og ligger som en naturlig utvidelse av eksisterende industriområde.»
I kommuneplanens arealdel er hoveddelen av planområdet avsatt til «Bruk og vern av sjø og vassdrag med tilhørende strandsone» og «LNFR». Planlagt arealformål i detaljreguleringen er industri og dermed klart i strid med avsatt formål i kommuneplanens arealdel. Tillatt avvik i utnyttelsesgrad er betydelig, og det foreligger et stort avvik fra avsatt formål i kommuneplanen.
Bamble kommune vurderer at planen er i strid med overordnet plan. Kommunen vurderer videre at planen ikke utløser krav om konsekvensutredning.
Naturvernforbundet fraråder Bamble kommune å gå videre med varslet planoppstart da planen er klart i strid med områdets formål i kommuneplanen, og vil ha store negative konsekvenser for natur, miljø og friluftsinteresser i et allerede svært industribelastet og nedbygd område.
Om en i Bamble kommune likevel går videre med planarbeidet, vil det etter vårt skjønn utløse krav om en konsekvensutredning, jamfør forskrift om konsekvensutredninger (KU-forskriften) § 8; «Tiltak eller planer skal konsekvensutredes om de kan få vesentlige virkninger for miljø eller samfunn».
Tiltaket vil få vesentlige negative virkninger for natur, miljø og samfunn
En utvidelse av industriområde ved utfylling i sjø vil komme i konflikt med nasjonale miljøinteresser. Volum for masser tenkt deponert i sjø er ikke oppgitt, men ved deponier for masse på land og i sjø større enn 50 dekar eller 50 000 m3 masse, skal en plan konsekvensutredes. I vurderingen av om en plan kan få vesentlige virkninger for miljø eller samfunn, skal det blant annet vurderes om den kan komme i konflikt med nasjonale laksefjorder og statlige planretningslinjer, og spesielt for strandsone langs sjø. Planområdet ligger i Frierfjorden som er en nasjonal laksefjord, som betyr at området har nasjonal interesse. I Frierfjorden lever både laks og sjøørret, og fjorden er også viktig habitat for andre fiskearter og organismer. En ytterligere utfylling i sjø her vil derfor kunne få negative virkninger for dette artsmangfoldet.
Området må naturtypekartlegges etter Miljødirektoratets instruks (NIN-metoden) på land, og det må også utføres naturtypekartlegging i sjø. Naturmangfoldloven §§ 8-12 må legges til grunn i alle planer som omhandler natur og miljø. Vi viser her især til § 10: «En påvirkning av et økosystem skal vurderes ut fra den samlede belastning som økosystemet er eller vil bli utsatt for». Den samlede belastningen på økosystemene her er alt betydelig, og ytterligere belastning må unngås.
Planområdet ligger i 100-metersbeltet langs sjø hvor det er et generelt byggeforbud, og hvor det skal tas særlig hensyn til natur- og kulturmiljø, friluftsliv og landskap (jf. Plan- og bygningsloven § 1-8). Bamble kommune har strandsone langs sjø og ligger i sone 1, hvor byggeforbudet skal praktiseres strengt, jamfør statlige retningslinjer. Arealbruk i strandsone langs sjø og vassdrag skal også vurderes i et helhetlig og langsiktig perspektiv. Denne planen er ikke forenlig med interesser som skal ivaretas i strandsonen da den vil bidra til økt belastning på økosystemene på land og i vann, og føre til ytterligere nedbygging av strandsona.
Frierfjorden har dårlig kjemisk tilstand og moderat økologisk tilstand. Ifølge vannforskriften skal vann beskyttes mot forringelse, og forbedres og gjenopprettes med sikte på som et minstemål å ha «god» kjemisk og økologisk tilstand. Dette tiltaket vil derfor komme i konflikt med målene om å at Frierfjorden skal oppnå god kjemisk og økologisk tilstand.
Situasjonen for Oslofjorden er kritisk. Ifølge Oslofjordplanen (Helhetlig tiltaksplan for en ren og rik Oslofjord med et aktivt friluftsliv) har kommunene rundt fjorden ansvar for å gjøre de nødvendige tiltak for å bedre situasjonen. I Oslofjordplanen står det blant annet at en skal
unngå inngrep og tiltak på bløtbunnsområder, at kommunal arealplanlegging skal sikre viktige naturforekomster i sjø, samt håndheve en strengere praktisering av byggeforbud i strandsonen.
Vi vil også påpeke at det er svært få ikke-nedbygde natur- og friareal igjen i dette området, og det er derfor svært viktig å bevare de gjenværende natur- og friområder til rekreasjons- og friluftformål.
Konklusjon: Planforslaget må avvises
I Bamble kommune foreligger det store, ubrukte industri- og næringsareal som er utbygd og planert. Kommunen har alt regulert store industri- og næringsområder i dette området, som Frier Vest og Frier-Tråk. Vi viser til nye Statlige planretningslinjer for arealbruk og mobilitet hvor det vektlegges at fortettingspotensialet i eksisterende utbyggingsområder skal kartlegges og utnyttes før nye LNF- og grøntområder brukes til utbyggingsformål.
En eventuell endring av arealformål må hovedsakelig skje ved en rullering av kommuneplanens arealdel slik at kommunen kan foreta en helhetlig vurdering av behov for industri- og næringsarealer (jf. at Bamble kommune nylig varslet oppstart av rullering av kommunens arealdel i brev datert 02.04.2025). Naturvernforbundet mener at dette planforslaget må avvises i sin helhet slik at områdets formål i kommuneplanen bevares. Arealreserven av industri- og næringsområder i kommunen er nå så stor at denne må utnyttes før en regulerer og bygger ut nye industri- og næringsområder.
Vi vil avslutningsvis tilføye at vi ser en bekymringsfull utvikling av planforslag i Bamble kommune som står i sterk kontrast til kommunens selverklærte mål om arealnøytralitet og ivaretakelse av viktige naturverdier, FNs bærekraftmål, samt regionale, nasjonale og internasjonale forpliktelser overfor natur, klima og miljø.
Naturvernforbundet i Grenland v/Saskia Wanders
Naturvernforbundet i Telemark v/Helge Granlund