Debattinnlegg som tidligere har vært publisert i Bladet

Vår tids største kriser, natur- og klimakrisa, er nærmest usynlige i valgkampen. Dette er ei oppfordring til å vekke politikerne til å ta naturen på alvor og å stemme på politikere som setter vår og kommende generasjoners felles framtid øverst på agendaen.

StjørdalsskogAnne Marit Ligaard
Anne Marit Ligaard

Velg politikere som tar konsekvensene av natur- og klimakrisa!

Jon Kristian Skei og Magnus Andersson, Naturvernforbundet Foto: Anne Marit Ligaard

Naturvernforbundet i Stjørdal og Meråker

v. Anne Marit Ligaard, leder

Lørdag 30. august slo folk over hele landet på lokk, de ringte med bjeller og la ut meldinger på sosiale medier – for å vekke politikerne til en kursendring der klima- og naturkrisa prioriteres mye høyere.

På Stjørdal arrangerte Naturvernforbundet soppkurs og tur til et verdifullt naturområder som vi ønsker å bevare. Vi løpet av få timer fant vi 35 ulike arter sopp. Vi kunne funnet flere om fokuset ikke var trygg sopp-sanking. På Stjørdal og i Meråker er vi mange som gleder oss over frodige skoger, staselige fjell, blaute myrer, elver og strender.

Derfor er det viktig å minne om at på Stjørdal er Remarka, Frigården, Velvangen og mange flere større og mindre naturområder i fare.

Det politiske flertallet med Senterpartiet, Høyre, FrP og KrF har nemlig nedprioritert naturverdier, dyrkamark, friluftsliv og reduserte klimagassutslipp både i fullførte og planlagte prosjekter. Senest har dette vært tydelig i forslaget til ny arealplan i Stjørdal. Mange, inkludert Statsforvalteren, protesterte på planens nedbygging av viktige naturområder.

Vi i Naturvernforbundet skrev en 31 sider lang uttalelse der vi pekte på den manglende sammenhengen mellom planforslaget og nasjonale og internasjonale føringer for å stoppe nedbyggingen av natur og for å redusere klimagassutslippene.

Samtidig med det pågående naturtapet, stadig nye varmerekorder både her hjemme og ute, tørke, feilslåtte avlinger, skogbranner, flom og oversvømmelser – mister vi ifølge forskning tilknytning og respekt for naturen. NRK.no melder for eksempel om «ulovlig oppførsel i vernede områder (5. juni) og at «Klimasaken kjølner: Ikke lenger hetest på Arendalsuka» (8. august).

At natur og klima ikke har fått større plass i valgkampen er farlig for oss alle! Konsekvensene av klimakrisa og naturtapet er så grundig dokumentert at politikere i alle leire burde diskutert og handlet hver eneste dag for å unngå de aller største krisene som ødelagte økosystem, ekstremvær og forurensning medfører.

Vi er mange som setter natur og klima først. Snart er det Stortingsvalg, og da er det avgjørende for framtida vår at natur- og klimasaken kommer høyt på agendaen og at vi stemmer på ansvarlige politikere som tar problemene på alvor!

Godt valg.