Kjærlighet til fjellreven
Fjellrevgruppa i Selbu, Tydal, Røros og Holtålen

Et av Norges mest truede pattedyr
Fjellreven har lenge vært vurdert som kritisk truet på rødlista, men ble i 2021 nedjustert til sterkt truet, ettersom den har hatt en så positiv utvikling. Dette positive resultatet skyldes en langsiktig planlegging, innsats og finansiering. Kilde: Miljødirektoratet.
Fjellrevgruppa i perioden 1980 – 2024
Fjellrevgruppa i Selbu, Tydal, Holtålen og Røros er blant dem som har gjort en stor innsats for fjellreven over lang tid.
Fjellrevgruppa ble startet i 1980 med følgende formål:
«Fjellrevgruppa skal på frivillig basis arbeide med det formål å få en reetablering av fjellrev i vårt distrikt. Dette skal gjøres ved registreringer, rødrevuttak i høgfjellet og beredskap for tilleggsforing dersom det oppdages aktivitet ved hi.”
Fjellreven anno 2024
2024 ble et meget positivt år for fjellreven i gruppas områder. 4 ynglinger i Sylan, derav 1 i nytt hi og 2 ynglinger i Kjølifjellet. En av disse med hele 9 valper. Totalt ble det registrert 27 valper. Ellers er det registrert fjellrev i tilknytning til andre kjente hiplasser og ellers i tilknytning til Fjellrevgruppas område.
Fjellrevens utvikling over 40 år
Grafen under (av Terje Borgos) viser hvordan fjellreven har utviklet seg i perioden gruppa har vært virksom. Vi ser den positive utviklingen som har vært i fjellrevgruppas områder. Arbeidet nytter!

Vite mer om fjellreven?
For mer informasjon rundt fjellreven og fjellrevgruppa, kontakt leder Terje Borgos.