Hvordan påvirkes skogen av flatehogst?
Innledning ved professor i skogøkologi Line Nybakken, NMBU
Foto: PrivatHvor mye reduseres det biologiske mangfoldet – og blant hvilke typer av organismer? Hva er i den sammenheng betydningen av nærhet til naturnær skog, og korridorer mellom skogområder?
Hvordan endres karbonlagrene i skogen med hogstmetode? Er flatehogd skog mindre robust mot påvirkning fra klimaendringer? Og hvor stor temperaturøkning tåler egentlig granskogen i Vestfold?
Hvilke problemer bør vi være spesielt oppmerksomme på, og hva trenger vi mer kunnskap om?
Vi har stilt disse spørsmålene til professor i skogøkologi ved NMBU, Line Nybakken. Hun har vært nestleder for det omfattende flerårige prosjektet EcoForest, som har prøvd å gi svar på noen av dem. Prosjektet er et samarbeid mellom flere ulike fagmiljøer og med både Norges Skogeierforbund, NORSKOG, SABIMA og WWF som samarbeidspartnere. Resultatene av prosjektet ble presentert på konferansen «Flatehogst – hot or not?» i februar. På møtet med Line Nybakken 10. november vil vi få høre om noen av resultatene fra dette prosjektet, men også fra resultater av annen forskning.
Deretter blir det anledning til spørsmål og diskusjon.