Klage på vedtak – områdereguleringsplan for Hystadgardane, Stord

Et av de verste eksemplene på manglende utredningsarbeid. Nå klages saken inn til Sivilombudet.

Grønn bakgrunn med logoen til FNF Hordaland

Områdereguleringsplanen for Hystadgardane i Stord kommune ble vedtatt 22. juni 2023. Forum for natur og friluftsliv (FNF) klaget på saken, som ble avslått klagen 14. mars 2024. FNF har siden bedt om å se på saken på nytt, ettersom det var kommet nye opplysninger og argumentasjon i saken. Dette ble også avslått.

Nå klager FNF statsforvalterens behandling av klagen inn til Sivilombudet.

Området har store naturverdier, med hule eiker, rødlistede treslag og planter. Dette er et av de verste eksemplene på manglende utredningsarbeid og vurdering etter naturmangfoldloven. Den har klare paraleller til den omtalte «Viken park-saken» i Fredrikstad komune.

Vi håper Sivilombudet har kapasitet til å vurdere saken, siden den avgjørelsen vil ha betydning for lignende saker. Det pågår en omfattende naturkrise hvor leveområder forsivnner bit for bit – fordi vi mennesker tar beslutninger på et svakt kunnskapsgrunnlag om naturen.

FNF Hordaland logo

Forum for natur og friluftsliv

FNF Hordaland har skrevet denne uttalelsen, som vi stiller oss bak. Dette er et samarbeidsnettverk mellom natur- og friluftslivsorganisasjoner i Hordaland. Formålet er å styrke arbeidet med å ta vare på natur- og friluftslivsinteresser i Hordaland.

Oversikt over aktuelle saker som påvirker natur og miljø finner du i Høringsradaren.