Ålegrastreff i Grimstad
Vi har arrangert ålegrastreff i Grimstad! Forrige uke samlet Naturvernforbundets Oslofjordsatsing med fylkessekretærene fra Oslofjord-fylkene, Naturvernforbundet i Agder, forskere, ansatte, journalister og andre seg på NIBIO Landvik for å lære mer om ålegras og Ålegrasprosjektet.
Per-Erik SchulzeEn intro til Ålegrasprosjektet
Ålegrasprosjektet er et pilotprosjekt startet i 2025 av oss i Naturvernforbundet i Østfold, i samarbeid med NIBIO og Naturvernforbundets Oslofjordsatsing. Pilotprosjektet er flerårig og har som mål å finne metoder for å restaurere tapte ålegrasenger i Oslofjorden – uten bruk av dykkere, slik det har blitt gjort i Norge til nå. Innsatsen i prosjektet er todelt: NIBIO tar ansvar for forskning, metodikk og oppformering av ålegrasplanter, mens Naturvernforbundet står for planlegging, gjennomføring og den praktiske delen av prosjektet. Før vi begynner forarbeidet med selve restaureringen, må vi finne ut hvilke områder som egner seg for de første forsøkene. I 2026 er målet en storstilt ny kartlegging av registrerte ålegrasforekomster i Oslofjorden for å finne egnede restaureringslokaliteter der ålegraset har vært på tilbakegang. Grunnlaget for prosjektet bygger på en litteraturstudie vi bestilte fra NIBIO i 2023.
Til innsatsen ønsker vi å engasjere Naturvernforbundets fylkeslag, lokallag og medlemmer til dugnad langs hele fjorden. Vi anser dette som en håndfast bit i det store puslespillet for å gjøre noe med den kritiske tilstanden i Oslofjorden. Her er det viktig at vi jobber fra flere hold; vi må redusere de negative effektene av menneskelig aktivitet som har ledet til dagens kritiske tilstand, og samtidig restaurere naturen der den har blitt ødelagt for å hjelpe den på beina igjen. Og det passer fint å legge inn innsatsen nå: 2021–2030 er utpekt av FN til verdens tiår for restaurering av økosystemer.
Hvis du vil vite mer om Ålegrasprosjektet eller ønsker å være med, kan du lese denne artikkelen eller ta kontakt på martine@naturostfold.no.
Martine StaveMandag kveld møtte vi Jørgen Aargaard, Bengt Øivin Daatland og Stian Bue Pettersen fra Naturvernforbundet i Agder. I fylkes- og lokallagene i området er det mye engasjement for hav og ålegras, og vi fikk høre om det spennende arbeidet de gjør. I samarbeid med Per-Erik Schulze har de kontrollert miljøtilstanden i Korsvikfjorden og Fidjekilen ved å sjekke tilstanden til ålegrasforekomstene og dokumentere lurv i områdene. Til arbeidet har de brukt undervannsdrone og dropkamera, og vi fikk en interessant gjennomgang av rapporten med både bilder og undervannsfilm.
Tirsdag morgen var vi klare for mer påfyll, og etter ankomst på NIBIO Landvik fikk vi en introduksjon til arbeidet som gjøres på forskningsstasjonen av stasjonsleder Randi Seljåsen. På NIBIO Landvik jobber de blant annet med grønnsaker, frø, grøntanlegg og biomarin verdiskapning, og driver kompetansesenter for blomstereng og naturfrø. Mange kjenner kanskje til de stedegne og artsrike frøblandingene som brukes til naturrestaurering – de produseres her!
Martine StaveDeretter gikk turen ut til akvaponianlegget på Landvik der oppformeringen av ålegras er i full sving – for trolig aller første gang i Norge! Siden i sommer har de testet ut ulike metoder for å få til innendørs oppformering av ålegrasplanter, der målet er å kunne høste frø eller stiklinger som vi kan bruke i restaureringsarbeidet vårt. Ikumi Umetani, Iris Eik og Atle Beisland fra NIBIO er ansvarlige for arbeidet, og de har gjort en skikkelig innsats! I to store kar vokser det nå ålegras i ulike vekststadier, og det har til og med blitt høstet frø fra plantene. På sikt håper de på å utvide ålegrasanlegget med flere kar utendørs.
Martine StaveI lunsjen fortalte Iris og Atle litt om høstens tur til Seagrass Symposium i Wales sammen med fylkessekretær i Østfold, Martine Stave. Seminaret gikk over tre dager, og over 200 forskere, frivillige og andre møttes for å lære og utveksle informasjon om restaurering av sjøgressenger. Her fikk vi nye kontakter, lærte mye nytt om hvordan arbeidet med restaurering av havøkosystemer foregår i storskala i andre europeiske land og var på besøk hos et stort anlegg for oppformering av ålegrasplanter. Det var svært inspirerende å se hvor stort engasjementet er for ålegrasengene i Storbritannia, og i restaureringsarbeidet deltar både forskningsmiljøet og frivillige, voksne og barn. Seminaret ble arrangert av Project Seagrass, les mer om dem her.
Etter lunsj ble det mer faglig påfyll, og fra Havforskningsinstituttet deltok både Karine Gagnon og Laura Steeves – de jobber med ålegras og hadde mye spennende informasjon å dele med oss. Med Karines foredrag fikk vi vite mer om økologien til ålegrasengene og hvorfor de er viktige både for biologisk mangfold, erosjonsforhindring, oksygeninnhold i vannet og mye mer. I tillegg gikk hun gjennom NIVAs pågående restaureringsprosjekt i Oslofjorden og litt om hva slags resultater de har hatt til nå. NIVA har jobbet med å restaurere og reintrodusere ålegras i indre Oslofjord de siste årene. De bruker dykkere for å høste donorplanter fra friske ålegrasenger, som plantes ut på nytt med dykkere i områdene som skal restaureres.
Martine StaveIkumi Umetani fra NIBIO er en av de som jobber med oppformeringen av ålegras på Landvik. Hun holdt et spennende innlegg om arbeidet de har gjort til nå, og vi fikk vite mer om både metodene for innhøsting av frø og stiklinger, samt litt om utfordringene de har hatt underveis i prosjektet og hvordan de har løst dem. Grunnen til at vi ønsker å oppformere ålegras fremfor å hente donorplanter eller frø fra andre enger, er at vi sparer de friske ålegrasengene fra belastning og samtidig unngår å bruke dykkere i alle ledd av arbeidet. Bare siden i sommer har de løst mange floker og har gjort en imponerende innsats!
Martine StaveFra Naturvernforbundet i Østfold holdt fylkessekretær Martine Stave og styreleder Håkon Borch et foredrag om fylkeslagets del i prosjektet. De fortalte mer inngående om Ålegrasprosjektet: hvordan ideen om prosjektet tok form og hvilket forarbeid som er utført så langt. De la også frem planene for 2026, hvordan kartleggingsarbeidet skal gjennomføres og litt om hva de skal gjøre for å skape engasjement og medlemsdeltakelse i arbeidet for å redde Oslofjorden.
Etter treffet sitter vi igjen med masse motivasjon, spennende ideer og enda mer kunnskap om ålegras og de viktige undervannsengene i Oslofjorden og langs Skagerrakkysten. Tusen takk til både forskere, fylkesrepresentanter, Oslofjordsatsingen og NIBIO Landvik for et lærerikt, engasjerende og trivelig treff – vi gleder oss til fortsettelsen!

Vil du vite mer om Oslofjorden og ålegras?
- Naturvernforbundet – Redd Oslofjorden!
- Naturvernforbundet – Skal lurv få ta over fjordene?
- Vi skal restaurere ålegrasenger i Oslofjorden – bli med!
- Havforskningsinstituttet – Tema: ålegras
- Miljødirektoratet – Tilstandsrapport for Oslofjorden
- NIVA – Oslofjorden: alvorlige funn i ny tilstandsrapport
- NIBIO – Litteraturstudie på oppformerings- og restaureringsteknikker av Ålegras (Zostera marina) biotoper
- Project Seagrass
- NIVA-rapport: Potensiale for restaurering og reinintroduksjon av ålegrasenger i Oslofjorden, og mulighetene dette kan gi for klimatilpasning, karbonopptak og lagring
- Artikkel fra treffet i Grimstad Adressetidende
