Viktig regnskog på Stord i fare
Vi reagerer på at politikerne på Stord vil ofre mer regnskog til næringsformål, og har sendt innspill til kommunens arealplan.

Vi har sendt inn en uttalelse til Stord kommunes arealdel, som er på 2. gangs høring. Der reagerer vi på at et flertall i kommunestyret (FrP, AP, KrF, Høgre, SP, INP) har gjeninnført området i forkant av 2. gangs høring. Det arealet som nå ligger inne er det mest verdifulle når det gjelder den truede regnskogen. Det er også svært negativt at man fragmenterer naturområdene.
Vi synes det er uforståelig at politikerne på Stord ønsker å bygge ned en av de mest sjeldne naturtypene vi har i Norge – og som vi har et særskilt ansvar for å ta vare på. Det er nok av uutnyttede næringsområder som kan brukes.
Da saken var ute på 1. gangs høring påpekte vi på de viktige naturressursene, som for eksempel at Stord har en av Norges største forekomster av boreonemoral regnskog.


