03.jun 2026

“Bli-kjent-tur” og lukedugnad i Bærumsskjærgården

Hva: Tur og dugnad
Når: 03.jun, kl. 16:00 – 20:30
Hvor: Rigmorbrygga på Kadettangen, Sandvika

Naturvernforbundet i Bærum inviterer til tur på fjorden med informasjon, fine naturopplevelser og til slutt dugnad for å bekjempe fremmedarter.

Rigmor på vei for å hente dugnadsgjengen på BorøyaHalvor Igesund
Rigmor på vei mot Borøya.

Tidspunkt og oppmøtested:

Onsdag 3. juni, kl 16-20:30

Rigmorbrygga på Kadettangen, Sandvika.

Påmelding med e-post til baerum@naturvernforbundet.no innen 29. mai. Det er begrenset antall plasser på båten.

Turen koster kr 200,- (refunderes ikke om plassen ikke brukes). Turen betales når du får bekreftet at det er plass til deg.

NiBs kontonummer: 1627.11.34243

Et lett måltid og kaffe serveres når vi er utpå.

Vi kjører en omvei rundt Ostøya og ser etter dragehode fra båt ved Prinsen. Så runder vi Torvøya ved Fornebu for å snakke litt om dette naturreservatet.

Etter ca en time, går vi i land på idylliske Borøya. Her skal vi jobbe med å fjerne fremmedarter som truer vår vakre natur – i god NiB-stil.

Vi får se geologiens forming av landskapet i skjærgården, høre om kalkbrenning og tidlig industri, begynnende blomstring på grunnlendt kalkmark (prioritert naturtype), om sjøfuglkolonier, og kanskje får vi se en sel eller to.

Ta med arbeidshansker til lukingen, solkrem og varme klær. 

Turledere:
Morten Bergan, mobil 905 97 448

Kristin Bjartnes, mobil 909 52 045

Velkommen!

Vennlig hilsen 

Naturvernforbundet i Bærum