13.aug 2025

Slått med ljå ved Svensrud

Hva:
Når: 13.aug, kl. 18:00
Hvor: Svensrud ved Semsvannet i Asker

Ljåslått

myra ved Svensrud, nord for Semsvannet i Asker har Naturvernforbundet i Asker slått  med ljå og ryddet kratt og trær i over 20 år.

Resultatet er bla. en økende bestand av Engmarihånd, og nå er det flere hundre! Det er også grunn til å tro at den har spredd seg, bla. til områder langs Semsvannet. Du kan se blomstene på myra i juni og juli.

Slik kommer du til myra. Det er greit å sykle nesten helt fram. Følg veien rundt Semsvannet mot vest, gjennom Tveiter gård og forbi låven. Ta traktorvei mot nord-øst fram til Svensrud. Gå rundt jordet.

Du kan også komme via Hajem. Følge stien på nedsiden av gården, her ligger også en eng som blir slått av NiA. Ta til høyre langs merket sti mot Gupu, etter 350m tar du til venstre over en bro og går langs jordet mot nord.

Vi slår med ljå, raker og bærer gresset bort.

Vi har utstyr, men ta gjerne med egen ljå.

Enkel servering.

Ingen påmelding. Vel møtt!