Kan du klare deg uten…?

«Du kjøper. Naturen betaler»-kampanjen

«Kan du klare deg uten…? Du kjøper. Naturen betaler.»

Dette er et kommunikasjonskonsept hvor vi knytter sammen konkret forbruk med naturkonsekvenser i Norge. Vi moraliserer ikke over folks forbruk og vi kritiserer ikke.

Vi bruker ikke streng pekefinger, men ber publikum om å tenke seg om; Kan du klare deg uten den flyreisa? Kan du klare deg uten den robotklipperen? Kan du klare deg uten ny sommerkjole? Videre følger vi i annonsene opp med utsagnet «Du kjøper. Naturen betaler», i noen tilfeller også med konkrete arter som blir berørt.

I Naturvernforbundet legger vi til rette for redusert forbruk både gjennom endret politikk og rammebetingelser OG gjennom å motivere den enkelte til å endre vaner. Nesten alle naturtap-sakene Naturvernforbundet jobber for å unngå, drives av økt forbruk, men vi har sjelden knyttet disse forholdene sammen. Vi ønsker med denne kampanjen å tydeliggjøre sammenhengen mellom forbruket vårt og naturkonsekvensene i Norge.

Ett av flere tiltak

Den annonserte delen av konseptet retter seg til forbrukere. Vi har prosjektforpliktelse gjennom PUST (takk til Sparebankstiftelsen DNB for økonomisk støtte!) til å ha jevnlige annonse-kampanjer.

De samlede tiltakene skal dekke en rekke faktorene som påvirker våre vaner, noen politiske, noen med bedre ferdigheter, noen med informasjon.

Kampanjen åpner for å vise at vi har politikk som vil bedre situasjonen, samt gjøre det enklere å forbruke mindre. Vi kan bruke anledningen til å få oppmerksomhet på selve overforbruksproblemet vårt.

Norsk forbruk er i verdenstoppen

Det fører til at naturen er under større press enn noen gang. 80 % av nordmenn ønsker å leve mer bærekraftig, men vet ikke alltid hva de skal gjøre. Kampanjene retter seg til personer som kjenner på ubehag ved forbruk, og kan påvirkes ved at vi ber dem tenke seg om.

Landingssida forklarerer sammenhengen tydelig, forteller hva Naturvern-forbundet jobber med og gir mulighet til å bli medlem. Landingssida er den nettsida de som klikker på annonsene kommer til.

Den første runden med kampanje vil foregå i juni, og vi planlegger å følge opp senere i høst og til neste år. Kampanjen starter 5. juni 2026, på Verdens Miljødag. Vi annonserer i artikler publisert i norske nettaviser og nettsteder som skriver om det temaet vi stiller spørsmål om. Denne måten å annonsere på krever ikke at leseren må godta noen cookies og vi samler ikke inn personlig informasjon om leserne.

Tanken er å få folk til å tenke seg litt ekstra om – kan de klare seg uten, kan de reparere noe de har fra før, eller er dette noe de faktisk trenger. Vi dømmer ikke, vi ber folk stille seg selv spørsmålet.

Elementene i kampanjen

Vi annonserer på nettsteder som skriver om relevante artikler, og hvor annonsene presenteres sammen med disse artiklene. Vi har også en reklamefilm på YouTube.

Trykker man på annonsene, vil man komme til en nettside, som både forklarer sammenhengen mellom forbruk og naturtap, gir tips om ting man heller kan gjøre. Der kommer vi også til å fortelle mer om hvordan Naturvernforbundet jobber.

Reklame henvender seg til oss på en måte som gjør at vi ikke tenker oss om («Hjerne 1»). Målet med å spørre Kan du klare deg uten denne flyreisa, ny sommerkjole, siste smarttelefon, robotgressklipper? Spørsmålet kobler på «hjerne 2» er å få folk til å tenke seg om. Vi dømmer ikke, vi spør.

Samtidig viser vi konkrete konsekvenser av kjøpsvalget. I konseptet knytter vi konkrete produktgrupper til konkrete arter eller naturtyper. Vi viser til norske forhold.

Kampanjen åpner for å vise at vi har politikk som vil bedre situasjonen, samt gjøre det enklere å forbruke mindre. Vi kan bruke anledningen til å få oppmerksomhet på selve overforbruksproblemet vårt.

Denne kan deles direkte i sosiale medier eller på lagets egen hjemmeside. Illustrasjonene kan kobles til kampanjens landingsside, eller til en side som passer bedre lokalt.

Dette er er smalere variant som passer der man kjøper annonseplass.

Denne kan enten brukes alene eller i sammenheng med filmen (se under). Kan også brukes i presentasjoner.

12 sekunders film som kan plasseres på nettside og i presentasjoner.

Samme 12 sekunders film, men tilpasset format i sosiale medier.

Videre utvikling og bruk

Konseptet med å knytte konkret forbruk til konkret art eller type naturtap, skal utvikles videre. Grunnideen kan godt knyttes til lokale utbyggingssaker eller nyheter og til lokalt forbruksnivå.

Vi ønsker ikke at uttrykket » Du kjøper. Naturen betaler.» brukes generelt og uten at det knyttes til konkret forbruk og konkrete konsekvenser for norsk natur eller arter. Det planlegges allerede nye kampanjer senere i år og til neste år. Konseptet er tenkt å være langvarig. Send gjerne tips med ideer til konkrete sammenhenger til forbruk@naturvernforbundet.no .

Dette faktaarket viser en del fakta om nordmenns store forbruk og hva vi kan gjøre med det.
Dette kan brukes til intern opplæring, som underlag for artikler og utspill.